HRVATSKA ZABORAVLJA SVOJU STAROST
000001 12/08/2019 No Comments
Moderna su vremena prepuna izazova, ubrzanog ritma i uglavnom traganja za materijalnim i pozicijskim zadovoljstvima u kojima se malo toga vidi i osjeća oko sebe, a društvena i politička sebičnost sve više postaje vrijednosna prepoznatljivost kojoj se teži u dokazivanju i pokazivanju uspješnosti, sposobnosti i mogućnosti upravljanja drugima. Koje se usput, u svoj silini želja za pozicijskim zadržavanjem i posebno nastavljanjem niti ne primjećuje. Vladajuća je stvarnost drugi svijet na velikim visinama s kojih se svakodnevna prizemnost običnih, jednostavnih, zaboravljenih, ostavljenih, ostarjelih i inih neprimjetnih doima kao teret na njihovom putu nastavka iluzije samo za njih zamišljenog irealnog i zatvorenog svijeta. Povratak im je iz iluzije u svakodnevnicu običnog svijeta opterećenu s puno toga gotovo nemoguća misija i djeluje poput kazne, bez imalo razumijevanja koliku tek kaznu podnose ovi dolje njihovim vladanjem u svim segmentima hrvatskog društva i prostora.
Mjereći idealistički danas osobno i društveno bogatstvo slobodom vremena i prostora u suvremenom političkom nihilizmu ili političkoj determinaciji u svemu, gotovo arhaički zvuče pozivi na razumijevanje stvarnosti i projekcijske najave budućnosti temeljene na istraživačkim zakonitostima. Mogu se ideologijske, političke, svjetonazorske i slične družbe podizati koliko žele i braniti svoje pristupe, postupke i u pravilu ideološki zasnovane javne eksplikacije, uvijek ostaju činjenice kako su u svakom društvo, a pogotovo u hrvatskom, najmanje zaštićena djeca i starci.
Mogu raspravljati do mile volje na svim mogućim platformama, ali nikad ne mogu razumno negirati kako budućnost hrvatskog prostora i društva donose samo djeca i mladi. Kao uostalom i svakog drugog. Niti mogu negirati ljudsku populaciju najvrjednijim dijelom hrvatskih i svih ostalih društava i prostora i najvažnijim pokretačem svih djelatnosti u njima. Iako je prošle 2019. godine u Hrvatskoj rođeno najmanje djece ikad na godišnjoj razini, ovaj je put osvrt na našu zaboravljivost iz naslova posvećen starijoj i najstarijoj populaciji i njihovom nastavku puta prema dostojanstvu.
Svima koji su svoj život posvetili stvaranju i zadržavanju društvenih vrijednosti za druge, a posebno za one koji dolaze iza njih. I koji nikad nisu zaslužili zaborav, društvenu hladnoću, političku negaciju, opću nesigurnost i svakodnevnicu u kojoj ne znaju kako dočekati sutrašnje jutro i mirnoću kasnijeg dana. Po tome se uostalom i mjere uređenost društva, sustav vrijednosti, politička uspješnost, odgovornost, razumijevanje i zahvalnost prethodnicima. Tužne su nas slike Hrvatske zatekle ovih dana staračkih domova i sličnih ustanova zbrinjavanja. Nestanak u plamenu staraca i njihova nemoć ostavlja nas praznima, tužnima, duhovno siromašnima i nesretnima, a hladnoća političkog sustava zabrinutima. Pred kraj su svog puta ostavljeni sustavnoj nebrizi i društvenoj hladnoći, nemoćni se pokrenuti pred plamenom pa čak niti pozvoniti. Jer nemaju kome.
Hrvatska danas ima 25 423 mjesta u domovima za starije; u državnim i centraliziranim 11 200, privatnim 6 623 i obiteljskim 6 174 i ostalo u ostalim smještajima bez doma, s prosječnom cijenom oko 5 500 kuna mjesečno. Koliko ih je s takvim mirovinama i kako zbrinuti ostale koji su se cijeli život borili za svoju svakodnevnicu i druge? Preko 70 000 starijih osoba čeka u redu za smještaj, a vrijeme prolazi u sve većoj nemoći. Hrvatska danas ima čak 186 385 osoba starijih od 80 godina, a starijih je od 65 godina nevjerojatnih 775 100! Istovremeno je mlađih od 18 godina 710 956. Takav odnos i jednaki odnos zaposlenih i umirovljenih teško može izdržati bilo koji sustav. Zatvaranje očiju, mirno promatranje nestanka i pretvaranje zaborava u vrlinu vladanja ne može biti dobrota. I umjesto razrade modela zbrinjavanja po obrascu mirovinskog sustava ili fondovskog usmjeravanja ili pretvaranje državne imovine u zbrinjavanje naših nemoćnih i starijih ili izdvajanja iz prekomjerne dobiti i slično, hrvatska politika mirno nastavlja dalje kao da se ništa ne događa. Zaboraviti svoje starije? Ne to nije europski modernizam.
Dr.sc. Stjepan Šterc
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena. obavezna polja su označena *