NELIJEČENA PARADONTOZA MOŽE PROUZROKOVATI OZBILJNE BOLESTI
000001 17/07/2019 No Comments

Prošli put sam pisala o početcima parodontne bolesti. Danas bih nastavila u tom tonu jer ako se zapusti, bolest može biti ozbiljna.
Rizični faktori i skupine za nastanak parodontne bolesti su: gingivitis, nasljednost, neadekvatna oralna higijena, pušenje, dijabetes, starost, imunodeficijentne bolesti, loša ishrana, hormonalne promjene, upotreba droga ili lijekova. Ne znam jeste li čuli kako komplikacije koje nastaju tijekom parodontitisa mogu dovesti do gubitka zuba što je za očekivati, ali to nije sve! Slušajte sad: komplikacije zapuštenog parodontitisa mogu dovesti do bolesti koronarnih arterija, infarkta, smanjene težine novorođenčadi ili respiratornih smetnji.
Navedene komplikacije vrlo vjerojatno zvuče čudno, ali bakterije koje se stvaraju u plaku i uzrokuju parodontitis mogu ući u krvotok i uzrokovati patološke promjene na drugim organima. Dijagnoza parodontne bolesti relativno je jednostavna. Vi sami možete biti pokretač odlaska stomatologu. Ne trebate čekati da boli. Dovoljno je da vidite kad perete zube da vam negdje krvari ili vam je sluznica malo promijenila boju na tamnije. Otiđite odmah svome stomatologu.
Doktor će vas pregledati i na osnovi opisa tegoba i kliničkom pregledu oralne sluznice utvrditi dijagnozu.
Pogledati će da li postoje nakupine plaka i koliko je oštećena sluznica, odnosno koliko krvari. Tijekom pregleda stomatolog će koristiti sondu kako bi izmjerio dubinu “džepova” ukoliko postoje. Liječenje parodontitisa provodi se na nekoliko načina, ovisno o stadiju bolesti.
Cilj terapije je da se detaljno očiste svi zubi od bakterija plaka te da se njihovo toksično djelovanje zaustavi. Pri terapiji se prvo uklanjaju nakupine plaka koje je potrebno ostrugati posebnim instrumentima sa svih površina zuba – ispod razine zubnog mesa, prema vrhu korijena. Ukoliko je potrebno, možda stomatolog odluči provesti i antibiotsku terapiju. Također, terapija je uspješnija ukoliko je potpomognuta boljom oralnom higijenom koju provodite kod kuće o kojoj bi se trebali posavjetovati s liječnikom.
Nije ništa strašno, ništa se ne bojte. Sve se radi pod lokalnom anestezijom i ništa ne boli. Najvažnije je da vi na kraju imate svoje zube i to zdrave.
Inga Vučković dr. med. dent.
https://www.stomatologija-vuckovic.hr
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena. obavezna polja su označena *