SISTEMSKA HIPERTENZIJA/POVIĆ ENI KRVNI TLAK
000001 24/11/2020 No Comments

Sistemska hipertenzija je stanje perzistirajuÄeg poviĆĄenja sistemskog arterijskog tlaka. Rutinsko mjerenje krvnog tlaka i tretman hipertenzije kod malih ĆŸivotinja su postali rutina tek zadnjih desetak godina.
Za razliku od ljudi, koji u 95% sluÄajeva imaju primarnu hipertenziju kod pasa i maÄaka do hipertenzije dolazi sekundarno. NajÄeĆĄÄi uzorci sekundarne hipertenzije su:
âą Hiperaldosteronizam
âą Feokromocitom
âą Hipertireoidizam
âą Hiperadrenokorticizam
âą Diabetes melitus
âą Obesitas
âą Akromegalija
âą Zatajivanje bubrega
âą SrÄana oboljenja i neuroloĆĄki poremeÄaji
Kod starijih maÄaka, pogotovo kod sumnje na stanja koja dovode do sekundarne hipertenzije, se preporuÄuje rutinsko mjerenje krvnog tlaka. Normotenzijom se smatra tlak od 133/76mmHg, lagana hipertenzija 170/100mmHg, teĆĄka hipertenzija 202/116mmHg.
informationcroatia
Da bi se postavila dijagnoza hipertenzije u veterinarskoj medicini neophodno je da pacijenti imaju oboljenja ili stanja koja dovode do hipertenzije, odnosno da pokazuju simptome koji nastaju kao posljedica hiprtenzije.
KliniÄki su najuoÄljivije promjene kod hipertenzivnih pacijenata na oÄima – kod AKUTNE SLJEPOÄE â uvijek posumnjati na teĆĄku hiprtenziju. Ostale promjene kao posljedica hipertenzije su: kardiomiopatije/hipertrofne, neuroloĆĄki ispadi, zatajivanje bubrega (uzrok i posljedica) i naĆŸalost veÄina pacijenta je bez simptoma do nastupa ireverzibilnih oĆĄteÄenja.
U naĆĄoj ambulanti koristimo se doplerskim tlakomjerom,neinvazivna metoda koja nam uvelike pomaĆŸe u ĆĄto boljoj dijagnostici, te dobiveni podaci omoguÄuju odgovarajuÄi pristup pacijentu u odreÄivanju terapije te praÄenju uÄinka iste.
Tim specijalistiÄkih veterinarskih ambulanti MarkoviÄ
Ostavite komentar
VaĆĄa email adresa neÄe biti objavljena. obavezna polja su oznaÄena *